V jednom článku jsem nedávno četla, že při užívání konopí nehrozí závislost, jak je tomu třeba u alkoholu. Řadí se tedy konopí mezi drogy a v jaké míře je pro člověka nebezpečné?

 

Kvůli závislosti na konopných drogách vyhledává u nás i v jiných zemích léčbu mnoho lidí. Konopí se řadí mezi psychoaktivní látky a vyvolává závislost. Skutečnost, že konopné drogy nevyvolávají těžké odvykací stavy je dána tím, že účinná látka z konopí se hromadí v tukové tkáni a při abstinenci se z tukové tkáně jen pomalu vylučuje. Proto je také konopí při toxikologickém vyšetření tak dlouho prokazatelné. I tak ale odvykací stav u chronických kuřáků konopí někdy nastává. Projevuje se např. podrážděností, úzkostí, třasem napřažených rukou, pocením a bolestmi svalů.

 

Nešportitl.jpg

Konopí je trochu problematická rostlina. Na jedné straně jsou po staletí známé její léčivé účinky, ale na straně druhé je odmítána pro ty nebezpečné. Jaký je vlastně poměr mezi těmito látkami? Jaké převažují?

 

V medicíně lze používat třeba alkaloid z rulíku zlomocného nebo těžké kovy. To, že se dá určitá látka použít v medicíně, není argument pro její bezpečnost. Při kouření konopí jednoznačně převažují rizika jako rakovina ústní dutiny, hltanu, průdušek nebo oslabení imunity. V těhotenství pak hrozí třeba poškození plodu. Před časem jsem přednášel o návykových nemocech v jednom českém městě. V diskusi vyprávěl jeden z tamních lékařů smutný příběh, že v onom městě měli místního marihuanového proroka, který tuto rostlinu pěstoval, kouřil a všemožně vychvaloval. Onen muž zemřel ve třiceti na rakovinu plic.

 

Dobrá, to je ale kouření. Co však lidé, kterým různé zábaly nebo koupele z konopí pomáhají od různých bolestí a zdravotních problémů?


Konopí je analgetikum neúčinné. Může maximálně ovlivnit emoční složku bolesti, případně působit synergicky s opiáty. Kolik účinné látky se dostane do těla z vodní lázně, to nevím, ale moc jí asi nebude.

Dnes máme k dispozici dokonce všemožné recepty s použitím této byliny. Co si myslíte o používání konopí v kuchyni?

Je to dobrý způsob, jak si přivodit otravu. Někdo uvaří, nic se neděje, dá si nášup, zase se nic neděje, dá si další nášup, a pak dojde k těžké otravě nebo psychotické příhodě. Řada zdravotních rizik nastává i po požití ústy - oslabená imunita, poruchy paměti, poruchy duševního zdraví, interakce s alkoholem a jinými látkami, úrazy, závislost, horší školní prospěch, recidiva závislosti na alkoholu nebo jiné droze. Je známo, že závislí na heroinu někdy nejdříve recidivují konopím, a od něj přecházejí k heroinu.

 

U nás si účinné látky z konopí oblíbili především výrobci kosmetiky. Mělo by se jich podle vás využívat ve zdravotnictví více?

 

Kosmetické výrobky nejspíš psychoaktivní látky neobsahují, nebo jen stopy. Pro kosmetické přípravky a pro léky existují velmi odlišné standardy. U každého léku je třeba zvážit přínos a rizika. Po vykouření marihuanové cigarety vzroste krátkodobě riziko srdečního infarktu čtyřikrát, a to je z lékařského hlediska velký problém. Problémem je také riziko psychotických příhod a poruchy paměti.

 

Co nejvíce stojí v cestě tomu, aby se konopí více využívalo v medicíně?

 

Nemyslím, že by někdo kladl zvláštní překážky látkám obsaženým v konopí. Pro to, aby se ta či ona látka zaregistrovala jako léčivý přípravek, musí projít standardní procedurou, a to u nás ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, nebo podobnou procedurou v zahraničí. Není mi ale známo, že by třeba někde v Evropské unii konopí tuto laťku přeskočilo.

 

V jakých oblastech medicíny by se dalo konopných léčivých účinků využívat?

 

To je sporné s ohledem na vysokou míru nežádoucích účinků konopí.

 

Určitě by se dalo použít i ve vaší praxi. Konopí prý přímo léčí nebo zmírňuje symptomy alkoholismu. Dokážete si to představit v realitě?

 

To není pravda. Konopí oslabuje paměť a soustředění, a ty jsou u závislých na alkoholu i bez toho zhoršené. Konopí také zvyšuje riziko psychotických příhod, které se mohou objevit i u závislých na alkoholu. A kombinace alkoholu a konopí je třeba za volantem nebo při práci vysloveně vražedná.

 

Jak se vy osobně stavíte k legalizaci této rostliny u nás?

 

Rozjel by se kolem toho stejný cirkus jako u alkoholu – měli bychom konopnou fotbalovou ligu, konopné basketbalisty a konopný olympijský výbor. Do propagace by se jistě za příslušný peníz rády zapojily televize a dezinformovaly by veřejnost stejně. Tak, jako třeba často lžou i o alkoholu.

 

Máte s konopím nějaké osobní zkušenosti?

 

Ne. A ani o ně nestojím. Viděl jsem dost lidí, kteří se po konopí zbláznili.

 

Jakou má podle vás konopí budoucnost v oblasti medicíny?

 

To opravdu nevím. Záleží to na výsledcích kontrolovaných studií a poměru mezi přínosem a rizikem. To platí ale pro kteroukoliv jinou látku.

 

Autorka studuje VOŠ publicistiky